Site Loader

LOCATION

Polska

W ubiegłym tygodniu pomimo strajków nauczycieli w Poznaniu i całym kraju, odbyły się testy gimnazjalne. Wielu gimnazjalistów, będąc w tak młodym wieku może nieopatrznie dokonać wyboru udając się do technikum. Gdzie takowa młodzież zostanie wyuczona zawodu geodety.

Ścieżki kariery

Aby wykonywać zawód geodety można obrać dwie ścieżki. Ukończyć technikum geodezyjne lub liceum ogólnokształcące oraz studia na kierunku geodezja i kartografia. W pierwszym przypadku wybór zawodu w tak młodym wieku może być przyczyną błędnego wyboru. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego, bardziej dojrzały młody człowiek może spojrzeć w przyszłość z bliższej perspektywy. Naturalnie nadal nie będzie miał pojęcia o szczegółach zawodu geodety. Ogromnym plusem technikum geodezyjnego jest przygotowanie się do zawodu już w tak młodym wieku, nie marnując czasu w wieku studenckim.

Fala popularności kierunku studiów

Dawniej kierunek geodezja i kartografia był kierunkiem prestiżowym ze względu przede wszystkim na liczbę uczelni na których można pobierać nauki. W Krakowie oraz w Warszawie były proponowane kierunki studiów geodezyjnych. W późniejszych latach dołączyły uczelnie we Wrocławiu czy Olsztynie. Obecnie geodezję można studiować niemalże wszędzie, a kierunek stał się bardzo dostępny.

Specjalizacje i co na studiach

Do wyboru jest przygotowany dla młodych maturzystów szeroki wachlarz specjalizacji. Geodezja inżynieryjno-przemysłowa, satelitarna, gospodarcza, szacowanie nieruchomości. Na studiach młody człowiek pragnący zostać geodetą liźnie zawodu. Pozna instrumenty, którymi w przyszłości będzie miał za zadanie się posługiwać. Zostanie chronologicznie zaznajomiony z ewolucją sprzętu geodezyjnego. Niestety pominięta zostanie łopata, która jest najważniejszym obok młotka i komputera urządzeniem geodezyjnym. Główny przedmiot przewijający się przez lata studiów nazwany geodezja jest ściśle związany z zawodem. Natomiast pozostałe zapychacze planu zajęć, nawiązują jedynie lub całkowicie mijają się z pracą geodety.

Przebłyski praktyki, nadzieją na przyszłość

Pisanie pracy inżynierskiej lub magisterskiej daje ogromne możliwości na praktyczne przygotowanie się we własnym zakresie do pracy w geodezji. Oczywiście, jeśli nie mamy za zadanie badać czegoś czego nie jesteśmy w stanie dotknąć. Tematy prac na studiach geodezyjnych mogą być wykonywane w parach, to już daje do myślenia. Ponieważ temat samodzielnie nie może zostać wykonany, chodzi o zespołowe przeprowadzenie sesji pomiarowej w zespole geodezyjnym. Dużym atutem w trakcie przygotowania są praktyki geodezyjne odbywane w okresie wakacyjnym. Osoba ambitna wykorzysta te momenty aby uzyskać odpowiednie umiejętności. Niestety ze względu na niewielką liczbę tygodni czy powierzonych zadań. Praktyka w czasie studiów pozwala jedynie liznąć sytuacji z którymi może się spotkać geodeta.

Wiedza teoretyczna, za którą nie zdążymy

A co z pozostałymi przedmiotami teoretycznymi? Oczywistą kwestią jest, że byłaby przydatna, gdyby była wielokrotnie powtarzana w celu utrwalenia to może by dłużej zamieszkała w naszej świadomości. Niestety na przekór temu w naszym kraju kilkakrotnie w ciągu roku potrafią ulec zmianie przepisy prawa. Więc kończący studia adept geodezji może być nie mile zaskoczony zmianami, które są opublikowane w systemie informacji prawnej na stronie sejmowej. Studia są idealne dla osób, które są zamiłowanymi fascynatami tematyki geodezyjnej, tematów z nią związanych jak kartografia, fotogrametria, gleboznawcza klasyfikacja gruntów. Przedstawiana teoria jest na wysokim poziomie i wyczerpuje podjęty temat.

Może jednak technikum, tak bardzo ostatnio marginalizowane

A więc co zrobić żeby zaoszczędzić czas, aby pozyskać tylko te umiejętności, które będą przydatne w przyszłości w pracy? Takie możliwości daje nam technikum geodezyjne. Jednocześnie uzyskamy wykształcenie średnie, zostaniemy przygotowani do matury, jak również liźniemy geodezji. Jednak czy po ukończeniu technikum, kiedy jest okres w którym poznajemy swoje pasje nadal będziemy zainteresowani geodezją? Czy po skończeniu technikum pójdziemy do pracy, żeby wyrabiać doświadczenie, które jest obok znajomości przepisów jedynym wyznacznikiem poziomu prezentowanego przez geodetę? Czy może pozwolimy sobie przedłużyć sielskie lata i wybierzecie studia z zakresu geodezja i kartografia?

Post Author: 0x1202

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *